Gerlach (2655m) w Wysokich Tatrach

Podobnie jak w 2013 roku wybrałem się wraz z załogą w góry. Po zeszłrocznym wejściu na Rysy postanowiliśmy zdobyć tym razem Gerlachovsky Stit. Góra ta znajduję się po słowackiej stronie Wysokich Tatr. Żeby dostać się na samą górę, potrzebny jest przewodnik górski, którego trzeba wstępnie zarezerwować. Zdecydowaliśmy się na http://www.mountainproguiding.com/pl/.

Jeden przewodnik może oprowadzać do trzech osób, czyli nam (było nas czterech) było potrzeba dwóch przewodników. Koszt dla dwóch osób wynosi około 240 € (w cenie sprzęt, czyli: kask, dziekan, raki oraz lina). Do tego dochodzi nocowanie, 10 € od osoby oraz dojazd taksowką ze  Śląskiego Domu, również około 10 € od osoby, no i wyżywienie na własną rękę. Noclegi Mountainproguiding znajdują sią w Nova Lesna. To jest mała mieścina z dobrą restauracją, od której w odległości około 300 metrów znajduje się sklepik sporzywczy. Dla tych, co wolą sobie gotować sami, jest i możliwość z korzystania z kuchni na miejscu, która jest całkiem dobrze wyposażona.

Dla całej czwórki było to pierwsze przeżycie tego typu, czyli po raz pierwszy wejscie z pełnym wysokogorskim rynsztunkiem.
Wystartowaliśmy z samego rana własnym autem do parkingu i z parkingu taksówką, skąd już prowadził szlak do góry. Pogoda nie nastrajała optymistycznie: silny wiatr i 0 stopnii. Trasa na szczyt okazała się dla mnie niesamowitym przeżyciem i wyjątkowo ciekawym doświadczeniem. Chodzenie po śniegu i wspinanie się po skałach w rakach należy do  przyjemych rzeczy, jeżeli się tylko do nich przyzwyczaisz. Przewodnik  nas asekurował liną i w taki sposób bezpiecznie i bez żadnych problemów dotarliśmy po trzech i pół godzinach na szczyt Gerlacha, czyli 2655 m. Pogoda się poprawiła, zejście – nieco ekstremalne – trwalo około czterech godzin. Zadowoleni, chociaż bardzo zmęczeni delektowaliśmy się wieczorem dobrym piwem wspominając nasze emocje podczas wejścia i zejścia.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s